„Liepsnojantis pyragas“ – traškusis skanėstas ir Elzaso
Adobe Stock
„Liepsnojantis pyragas“ – traškusis skanėstas ir Elzaso
Vyno sezono pradžioje, kai ragaujami pirmieji jauni vynai, šis klasikinis Elzaso patiekalas yra labai populiarus regiono vyno šventėse ir kaimyniniuose vyno regionuose, tokiuose kaip Palatinatas ir Badenas.
Pagrindas padarytas iš mielinės tešlos, iškočiotos kaip įmanoma ploniau, pagardintas kumpiu, svogūnais ir grietine. Štai ir viskas, ko reikia, norint paruošti šį traškų patiekalą. Anksčiau „liepsnojantis pyragas“ (Vokietijoje vadinamas „Flammkuchen“ arba, atsižvelgiant į regioną, „Flammekueche“ ar „Hitzkuchen“) būdavo dažniausiai kepamas medžiu kūrenamoje krosnyje prieš duoną. Todėl būdavo galima išnaudoti pradinį karštį, kol anglys tebedegdavo ir tebešokdavo liepsnų liežuviai (išvertus pažodžiui, „Flammkuchen“ reiškia „liepsnos pyragas“). Be to, būdavo lengviau įvertinti krosnies temperatūrą. Jei „liepsnojantis pyragas“ iškepdavo greitai, tekdavo palaukti, kol krosnis truputį atvės, prieš pašaunant duoną. Jei „liepsnojantis pyragas“ kepdavo ilgai, įdėdavo daugiau malkų.
Jei nenorite tradicinio Elzaso „liepsnojančio pyrago“, pasirinkite savo pagardus. Avių ir ožkų pieno sūris daro patiekalą įmantrų, o rozmarinų lapeliai, smulkinti pomidorai (be sėklų), alyvuogės ir truputis medaus suteikia Viduržemio jūros regionui būdingą skonį. Kumpį galima pakeisti grybais ir pagardinti grietinę ar varškę papildomais prieskoniais. Obuoliai ar kriaušės su cinamonu yra tobulas pagardas ruošiant saldų „liepsnojantį pyragą“. Taip pat galite pridėti vasaros uogų ir daržovių, pavyzdžiui, braškių ir rabarbarų. Kepant „liepsnojantį pyragą“, galimybės yra (beveik) beribės. Mūsų receptas yra be mielių.
Teksto autorė: Regine Smith-Thyme
„Liepsnojantis pyragas“
4 gabaliukai
2 valgomieji šaukštai rapsų aliejaus (30 g), 175 g kvietinių miltų ir truputis miltų pagrindui kočioti (baltieji miltai), 75 g speltos miltų, druska, 120 g įprastos varškės (40 % riebumo), 120 g grietinės, malti juodieji pipirai, (šviežiai malti) muskatai, 80 g kiaulienos šoninės (plonai supjaustytos), 1 didelis svogūnas (150 g, baltas arba raudonas), 1 česnakų laiškų ryšelis (supjaustyti plonais ritinėliais), plėvelė, kepimo popierius.
Sumaišykite aliejų su 100 ml vandens. Dubenyje sumaišykite abiejų rūšių miltus, 1 nedidelį šaukštelį druskos ir aliejų su vandeniu naudodami tešlos maišytuvą. Tuomet gerai išminkykite tešlą rankomis, suformuokite rutulį, apvyniokite jį plėvele ir palikite 1 valandai.
Įkaitinkite orkaitę ir dvi kepimo skardas (1 ir 3 lentynose).
Nuostata: 250 °C / „Fan plus“.
Padalykite tešlą į 4 dalis (maždaug po 95 g). Užberkite truputį miltų ant stalo viršaus ir kočėlu iškočiokite kiekvieną gabalėlį į ploną 30 cm ilgio ovalo formos pagrindą (kad orkaitėje tolygiai iškeptų ir būtų traškus). Ant kepimo popieriaus lakštų uždėkite po du tešlos pagrindus. Varškės, grietinės ir prieskonių mišinį paskirstykite ant 4 pagrindų, palikdami piršto pločio tarpus ties kraštais. Tuomet užberkite smulkintų svogūnų ir šoninės. Kepimo popieriaus lakštus su pyrago gabalėliais įdėkite į skardas iš anksto įkaitintoje orkaitėje. Sumažinkite temperatūrą. Nuostata: 220 °C / 7–9 minutės.
Iškepusius gabalėlius apibarstykite smulkintais česnakų laiškais ir iš karto patiekite.
Patarimai:
jei naudojate drėgnesnį pagardą, pavyzdžiui, daržoves, truputį sumažinkite temperatūrą ir kepkite ilgiau.
Vietoj česnakų laiškų galite naudoti gražgarstes, bazilikus, salierus ar rūgštynių lapus.
Naudinga gudrybė: iškočiokite tešlos pagrindus, sudėkite ant atskirų atitinkamo dydžio kepimo popieriaus lakštų, apvyniokite plėvele ir sušaldykite šaldiklyje. Tešlos pagrindai atitirps per kelias minutes, kol įkaitinsite orkaitę ir uždėsite pagardus.