"Maistas smegenims", "nuotaikos maistas", "sveikas maistas" – maisto gaminimo profesionalai atrado sveiką maistą ir pradėjo gaminti be riebalų, pieno baltymų, gliuteno ir angliavandenių, bei vartoti kitus, sveikatinančius maisto produktus.
Kaip sako viena sena anglų patarlė – "An apple a day keeps the doctor away". Tradicinėje kinų medicinoje maisto pasirinkimas yra labai svarbus norint išvengti ligų arba pasveikti. Vis dažniau remiantis sveikos mitybos principais kuriami geriausių restoranų valgiaraščiai.
Prieš tai čia karaliavo "blogiukai", kurie dabar savo vietą virtuvėse užleidžia "švariam maistui": gliutamatas ir gliutenas, riebūs padažai ir daug angliavandenių turintys priedai, taip pat alergizuojančios sudedamosios dalys. Kitas žingsnis buvo tikslingas sveiką mitybą skatinančių maisto produktų naudojimas. Vartojant daržovės mažinamas organizmo rūgštingumas, todėl užkertamas kelias celiulito susidarymui ir formuojamos grakščios rankos bei kojos.
Taigi vegetariškas maistas greitai tapo "grožio maistu". Juodajame šokolade gausu pseudoalkaloidų, kurie veikia atpalaiduojančiai, o bananuose esantys serotoninas ir dopaminas pakelia nuotaiką. Kokį geresnį užkandį galėtumėte pasiūlyti, jei ne bananą, aplietą šokoladu, kai reikia pagerinti nuotaiką. Specialiai besirūpinantys savo proto galia ir susikaupimu, mėgaujasi "maistu smegenims", nes ketvirtadalis mūsų kasdien suvalgomo maisto keliauja smegenims.
Pirmiausia – geležis, kuri yra svarbi hemoglobino, išnešiojančio deguonį po mūsų kūną, sudedamoji dalis ir omega 3 riebalų rūgštys, kurios yra svarbi smegenų ląstelių membranų sudedamoji dalis. Ką pasirinkti iš valgiaraščio: "Plauk ir bėk" – trumpai kepinta jautiena ir lašišos didkepsnis yra geriausias "maistas smegenims". Kartu su šiuo patiekalu kuo puikiausiai tiks ką tik sumaišytas vaisių kokteilis, kuris vitaminais ir bioaktyviosiomis augalų medžiagomis aprūpina pilkąsias ląsteles, skatinančias kraujo tekėjimą į smegenis.